Volba pohlaví je ideologie. Muž může přestat být mužem, ale nikdy se nestane ženou, říká psycholog Klimeš
Výchova, závislosti, pohlaví
Rodinný psycholog Jeroným Klimeš v pořadu Prostor pro dva varoval před dopady střídavé péče. „Když děti, které vyrůstaly ve střídavé péči, dospějí, nedokáží se například starat o vlastní děti,“ řekl. Rovněž kritizoval trend, podle kterého se snažíme dnešní děti a mladou generaci vyvarovat zdravému stresu, soutěživosti a nárokům ve školách i v rodinách. „Takto vedené děti se při prvním nárazu s realitou života zhroutí. Proto dnes také zažíváme rekordní sebevražednost u mladých,“ tvrdí psycholog Klimeš.
Popsal také moderní závislost dětí na digitálních technologiích, ze kterých ovšem neviní rodiče. „Může za to hlavně covid, který děti upoutal k mobilům a počítačům,“ řek Klimeš. Pandemii covidu považuje za ideologii, na které se podle něj obohatilo neuvěřitelné množství psychopatů. Za další ideologii považuje volbu pohlaví. Jako psycholog mladým lidem, kteří o ní uvažují, říká: „Můžeš nebýt mužem, ale nikdy se nestaneš ženou.“
Jak poznat nemoc dysthymii, která se projevuje negativním pohledem pacientů na svět a okolí? Jakým pseudovědeckým teoriím, včetně eugeniky, podléhali vzdělaní lidé v minulém století nejen v Německu, ale celé Evropě? Jak si nového partnera hledá rozvedený muž a jak žena? Co znamená aplikace Šalamounova soudu na současné rozpadající se rodiny? A co je to „záchodová otázka?“
Na tyto i další otázky odpovídá v Prostoru pro dva psycholog Jeroným Klimeš.