Na Pohlreicha jsem nikdy neútočil, média si mě vybrala jako protihráče. Lidi se kvůli mně rvali v hospodě, říká Jiří Babica
Intimník
Hostem pátečního Intimníku byl kuchař známý z televizních pořadů Jirka Babica. S Anetou Christovovou mluvili o Babicově kariéře, jeho popularitě, kontroverzích a osobním životě. V rozhovoru rozebírá své zkušenosti s německými restauracemi a svůj pohled na moderní gastronomii. Řeč přišla i na to, jak ho lidé buď milují, nebo kritizují, někdy tak moc, že se kvůli němu dokonce porvou v hospodách, přičemž Babica připomíná bulvární novináře a jejich vliv na jeho reputaci. Nezapomněl zmínit ani své recepty pro gamery či co je to chuťový talent.
Jiří Babica, jméno, které snad každý Čech zná. Kuchař s originálním stylem, který dokáže zaujmout i kontroverzí. Pro své příznivce je charismatický kuchař, který umí uvařit z minima ingrediencí. Pro kritiky je ale „fenoménem“, který si zaslouží občasnou dávku ironie. Babica však ví, že i negativní sláva je stále sláva. „Já jsem v podstatě člověk, který má rád svobodu,“ říká. Svou kuchařskou kariéru začal ve slavném Alcronu a pokračoval v Německu, kde se zapsal do povědomí nejen jako skvělý kuchař, ale také jako muž, který vzal vaření do svých rukou.
Po návratu do Česka se dostal do hledáčku televize Nova, kde se rychle stal ikonou. Jiří si to však od první chvíle užíval – vaření pro něj bylo radostí i zábavou. „Mně to v Německu vyhovovalo. Měl jsem to tam rád. A když se k tomu přidalo trochu toho českého humoru, který mi nikdo nebral, tak jsem byl v sedmém nebi,“ vzpomíná Babica na začátky své kariéry. V televizi ovšem jeho příběh nabral jiný směr. Stal se postavou, kterou si lidé buď zamilovali, nebo naopak nemohli vystát.
Bývalý kuchařský parťák Zdeněk Pohlreich nikdy neskrýval, že si z Babici občas dělá legraci. Ten se však nechal slyšet, že k takovému soupeření má osobitý přístup: „Jsem v kuchyni sám za sebe, a když to funguje, tak je to to nejlepší, co může být.“ Každý kuchař má podle něj svůj styl a záleží jen na tom, jak chutná výsledek. Svůj humor si udržel a díky tomu si našel i nové publikum, které oceňuje jeho bezprostřednost a pohodový styl vaření.
„Když jsem přišel do televize, nikdo nečekal, že z toho bude takový hit,“ říká Babica. Na vrcholu sledovanosti jeho pořad Dobroty lákal k obrazovkám přes milion diváků. Popularita ho doslova katapultovala mezi nejsledovanější tváře českého showbyznysu. I když se o něm psalo různé, Babica zůstal svůj. Největší nadsázku si získala jeho hláška o žampionech: „A když nemáš žampiony, tak tam nedávej žádný!“ dodal s úsměvem.
Babica však nezapomíná ani na své kořeny a první zkušenosti v kuchyni. V Německu se setkal s různými chutěmi a experimentoval se vším, co kuchyně nabízela. „Jako kuchař musíš mít chuť. To je jako, když hraješ na housle a nemáš sluch. To prostě nejde,“ říká Babica a dodává, že chuť je základem dobrého kuchaře. Prošel pěti kontinenty, kde se učil nejen nové recepty, ale také přístup k vaření. „Jednou jsem se dostal do restaurace, kde jsem dělal zadarmo, jen abych viděl, jak to tam chodí,“ dodává. Tato zkušenost mu dala základy, které mu pomáhají dodnes.
V době covidu se vydal na novou cestu a začal tvořit recepty pro gamery. „Přemýšleli jsme s kamarádem, co s tím, když lidé kupují mouku a rýži ve velkém. Tak jsme začali dělat recepty pro lidi, co si chtěli něco jednoduchého uvařit doma,“ říká. Tento nový formát se zalíbil hlavně mladší generaci a Babica se stal oblíbeným i mezi nimi. Dnes ho na ulici zdraví mladí kluci, kteří oceňují jeho kreativitu a přístup k vaření. „Vaření není o přesných pravidlech, ale o tom, aby to chutnalo,“ říká Babica a dodává: „A když to někdo nedělá podle vás, tak to neznamená, že to dělá špatně.“