Když se otevřeme, vztahy začnou být jednoduché, říká “vztahový youtuber” Franta Mykytyn
Intimník
Franta Mykytyn je internetová autorita ve vztazích a v oblasti seberozvoje, což spolu úzce souvisí. V Intimníku se s Anetou Christovovou pustili do rozboru vztahů, do problémů, které mohou mezi páry vzniknout, do toho, jaké dnes vztahy bývají, ale rozebrali například i nové technologie, které mohou ve vztazích pomoci nebo přínos aplikace COUPLII.
Spolehlivá a bezplatná aplikace COUPLII pomáhá uzdravovat vztahy:
Komu záleží na vztahu, ten má aplikaci COUPLII
couplii.comUžívejte si svůj šťastný vztah a nechte Couplii, ať ho chrání. #dikyCOUPLII se bavte, hrajte si, soutěžte. Váš Coupleguard vám vztah hlídá.
Rozhovor s Frantou Mykytynem:
Člověk musí pečovat o všechny své vztahy, že?
Určitě. Provázejí nás celým životem. V první řadě to je o nás samotných, protože jestli se uzavíráme, máme komplexy a nevnímáme toho druhého, tak potom ty vztahy budeme vnímat jako něco extrémně složitého. Ale když se dokážeme otevřít, dokážeme být empatičtí, vnímat partnera, kamaráda nebo i našeho spolupracovníka, tak v ten moment je to dost jednoduché. Ve své podstatě jsou vztahy jednoduché.
To jsem od chlapa snad nikdy neslyšela. Všichni říkáte, jak jsme my holky strašně složité a tím pádem je složitý i ten vztah. Jak jsi k tvému postoji dospěl?
Když budu mluvit vyloženě z pozice muže, tak je to o naslouchání ženy. Pokud člověk dokáže ženu naslouchat a vnímat, co se mu snaží předat, ať už emocionálně nebo verbálně, tak v ten moment je to dost jednoduché. Ale muži často nevnímají. Máme tendenci brát všechno doslovně a já si myslím si, že ne každá žena dokáže komunikovat na základě logiky, na základě toho, že dokáže jasně a slovy srozumitelně popsat svůj problém. Ženy jsou prostě emocionální stvoření, a tím pádem je důležité naučit se vnímat ty emoce. Není to ze dne na den. Na začátku jsem taky nadával a říkal, že je to složité a že nechápu ženy. Je to ale jenom o tom chtít, snažit se tu ženu pochopit a neutíkat hned při prvním problému ve vztahu. Já si dovolím říct, že jakákoliv krize ve vztahu se dá řešit, pokud oba partneři chtějí, pokud mají motivaci k té záchraně. Za mě osobně se všechny problémy dají řešit dialogem. Ideální je dobrá komunikace od začátku vztahu, protože tím se předejde samotným konfliktu. Když jdou ke mně klienti na konzultaci, tak v drtivé většině případů je ta krize způsobena právě špatnou komunikací – nemluvili o svých potřebách, nemluvili o tom, co chtějí v budoucnu, nemluvili o svých snech a tak dále.
To mi chceš říct, že je společnost tak strašně stydlivá, nebo se lidé neumí druhému otevřít?
Já si myslím, že tohle se předává hlavně od rodičů. Nikdo nás neučí tomu, jakým správným způsobem komunikovat nebo jakým způsobem se vytváří dialog. A co si budeme, myslím si, že je malé procento rodičů, kteří dokáží opravdu udržovat a vytvářet dialog. Za komunistů rozvody nebyly: “Já budu radši trpět ve vztahu, aby nás nepomluvili sousedé, navíc máme dítě…” Teď se to mění a rozvodů je hodně. Doufám, že za další dvě generace se už naučíme dialogu. Ty základní problémy, bloky a vzorce, ty máme od rodičů, kteří je mají od svých rodičů a ti je mají od svých rodičů… Tím neříkám, že za to mohou rodiče. Oni si myslí, že nám předávají to nejlepší, jen si neuvědomují, že mají nějaké bloky a traumata.
Díky své práci s klienty tedy vnímáš, že se to nějak pozitivně proměňuje?
Co se týče dialogu, tak to se moc nemění, ale mění se pohled na ty rozvody a na to ukončování vztahů.
Co bys lidem poradil, aby se tohle to měnilo a změnilo?
Důležité je vzdělávat se v tématu vztahů – aby se muži snažili pochopit ženy a naopak. Dále je důležité hledat tu střední cestu a být empatický. Nezavalovat partnera či partnerku problémy, když vidím, že má náročný den. Nedávno jsem se seznámil s aplikací COUPLII a musím říct, že je skvělá, protože je tam jeden modul, kde můžete psát svoji momentální náladu a jak se teď cítíte, ještě než partner přijde domů.
Já mám tu aplikaci také ráda, je zdarma a vím, že to není žádná stíhačka, která by sledovala vaši polohu.
Přesně tak. Jsou tam různá témata – dá se tam řešit třeba téma budoucnosti, ale aplikaci si musí stáhnout oba dva.
S milenkou to nefunguje?
Co vím, tak ne. (smích)
To víš, já jsem z té generace, kde se říkalo, že milenci opepřují a utužují vztah. (smích)
No, tak k tomu se dostaneme. (smích) Každopádně je tam jeden modul, kde si můžete nastavit společné sny. Podíváte se, jestli se shodujete a jestli máte nějaké společné cíle. Nemusíte se pochopitelně shodovat ve všem, ale je dobré, pokud máte třeba dva až tři společné cíle. Pak je tam modul intimita, kde začnete už tu předehru ještě dřív než přijdete domů, protože můžete napsat, že už se na ní či něj těšíte, a jak moc máte chuť na sex. Což je fajn v tom, že když vaše partnerka není zrovna naladěná, tak nepřijíždíte domů s očekáváním, že něco bude a pak jste zklamáni.
Když v té aplikaci třeba ukážeš, že bys měl dnes chuť, partnerka to uvidí a nezareaguje na to, tak víš, že je něco špatně.
Může na to zareagovat i negativně, tam se to nastavuje v barvách.
A když na to ráno nemá chuť, ale do večera se to třeba změní, tak to v té aplikaci také může nějak vykomunikovat?
Ano. Já si myslím, že my muži hlavně často zapomínáme na to, že ta předehra je důležitá. Mám kamaráda, který to používá se svojí přítelkyní a ti si to nemohou vynachválit. Tenhle modul Sexmafor používají téměř každý den. Mně se líbí, že ti chodí upozornění, která ti připomínají, že jsi třeba dlouho nevzal svou partnerku za ruku. Když to na mě poprvé vyskočilo, tak jsem si říkal, že je to geniální.
Ráda COUPLII lidem doporučuji, ale stává se, že o to ten muž nestojí.
V tenhle okamžik je důležité, abyste mu vysvětlila ten důvod, proč to chcete. Pokud to pro vás partner není ochoten udělat, tak je otázka, jestli je pro vás ten pravý. Sebestřednost ve vztahu může být, ale nesmí převyšovat tu vzájemnost. Je důležité si uvědomit, že COUPLII za vás nevyřeší problémy – je to nástroj, který otevírá možnost ke komunikaci. Čili jestli ten člověk není třeba technicky zdatný, tak ať to aplikuje v praxi. Já tu aplikaci se svojí partnerkou mám, ale beru z ní tu strukturu a používám ji v praxi – naživo.
To je super, to je perfektní kombinace.
Já jsem měl klientku, které bylo pětašedesát a začínala se svým partnerským životem, protože měla dlouhou dobu jednoho partnera, se kterým byla extrémně nešťastná.
Nikdy není pozdě začít žít. Nenechte se uzurpovat ve vztazích.
Přesně tak.
Proč jsi se začal zabývat vztahy?
Já jsem po pravdě neměl žádný impuls. Prostě mě tohle téma zajímalo a chtěl jsem ho předat dál. To bylo všechno. Věnuji se tomu zhruba deset let. Tehdy o tom na YouTube žádné informace nebyly, teď je toho tolik, že se v tom člověk ztrácí. Snažím se mužům předat to, že není primární být nějaký alfa samec, ale hlavně tu ženu respektovat. A co se týče videí, které jsou určené pro ženy, tak tam ukazují, jak to my chlapi vnímáme, aby to měli trošku jednodušší.
Přijde mi, že muži byli dřív odvážnější v navazování kontaktu. Dnes se hrozně bojí, stydí a jsou takový uzavření. Není to vina těch telefonů?
Určitě je jednodušší vzít telefon a něco napsat. Já jsem s partnerkou přes osm let a správně komunikujeme tak dva roky. Uvědomil jsem si to právě díky COUPLII, že i když jsme spolu dlouho, tak jsem se styděl otevřít nějaká vážnější, hlubší témata. Navíc když ty věci vidíš černé na bílém, tak si to víc uvědomíš. Já mužům říkám, že po pár osloveních opadne ten strach. Jdeme v té situaci do neznáma, takže nějaký strach je přirozený, ale je to potřeba zkoušet. Ženy si na to také odvykly a jsou při tom oslovení kolikrát víc nervózní než muži, což si muži neuvědomují.
Mě zaujal tvůj decentní a jemný projev. To by se mohli muži naučit. (smích) Absolvoval jsi nějaký koučink?
Pár koučingy jsem prošel, ale třeba z osmi mi sedly jen čtyři. Knihy se snažím číst s nadhledem, protože autor to píše z nějakého svého prožitku. Dříve jsem je bral moc doslovně a pak jsem byl překvapený, že to v praxi nefunguje. Netvrdím, že informace, které říkám já, jsou správné. Samozřejmě jsou ženy, které budou reagovat na to, že jste alfa samec a že jste super sebejistý. Důležité je přistupovat ke klientům individuálně. Moji klienti jsou pro mě ten největší koučink.
S čím za tebou lidé chodí nejvíce?
Jsou to tři věci – špatný dialog, lidé nemají definované své potřeby a nevnímají potřeby svého partnera a třetím problémem je sebevědomí. Buď do toho vztahu vcházejí s nízkým sebevědomím, nebo mají partnerku či partnera, který jim to sebevědomí tluče dolů.
Je sebeláska základ všeho?
Ano, zdravá sebeláska.
Jak poznat toho pravého a tu pravou?
Já si myslím, že je důležité si uvědomit, že nemusíme mít sto procent společných zájmů. Je důležité mít ten prostor sám pro sebe. Správný partner váš osobní prostor respektuje a nevyčítá vám to.
Jak rozeznat lásku od závislosti?
No, je tam tenká hranice, ale dá se to jednoduše poznat tak, že pokud pro druhého něco děláte s největší radostí a chcete ho udělat šťastným, tak je to láska. Pokud to děláte ze strachu, že toho člověka ztratíte, tak je to závislost. A “růžové brýle” je skvělá etapa vztahu, kterou je důležité nepřeskakovat. Co se týče krizí ve vztahu, taky ty jsou nutné, protože jen v ten moment se něco mění.
Říkáš, že základem všeho je dialog a mně přijde na aplikaci COUPLII výborné, že tam není žádný tón. (smích) Proč nás ten tón tak strašně irituje?
Do dialogu můžeme vstupovat s tím, že utočíme, že se dohadujeme, nebo že se bráníme. Ideální dialog je ten, ve kterém předáváme informaci. Já ženám radím, ať neříkají: “Tohle mě na tobě štve, to nedělej.” Ale ať vysvětlí, jak se cítí, když tu danou věc partner dělá. Ten muž to musí pochopit. Útočným tónem nikdy nic nevyřešíte.
Je lepší někdy mlčet?
Ne, určitě ne. Pomáhá napsat si to na papír, srovnáte si tím myšlenky.
Co když se pro nás partner změnit nechce?
Ve vztahu je důležité chápat a přijmout fakt, že vývoj člověka nebo nějaké změny v jeho životě jsou přirozené. A jestli trvá na tom, “že on takový prostě je a tečka”, tak v ten moment se nijak nerozvíjí. Šéfovi v práci byste asi také neřekli: “Hele, já na ten vzdělávací kurz nepojedu, nechci být ve své práci lepší. Takovýho jste si mě najali a já nic měnit nebudu.” Při konzultacích s klienty často narážím na to, že jeden z páru se posunul a ten druhý stagnuje. Bývá to jeden z důvodů k rozchodu. Také se s partnerem do ničeho nenuťte – on by měl respektovat, že vám něco nevyhovuje a že to bude dělat sám, bez vás. Je to naprosto v pořádku. A jeden z ukazatelů lásky je to, že vás dělá váš partner sebevědomými a povzbuzuje vás.
Také někdy potřebuješ od někoho poradit?
Ano, já si myslím, že každý, kdo chce pomáhat lidem, tak musí nechat pomoci i sobě.
Proč máme takový problém se slovem “promiň”?
No, to je otázka. Já jsem s tím nikdy neměl problém, tak jsem to neřešil. Každopádně důležité je neočekávat od partnera dokonalost a umět si přiznat, že chybovat je lidské.