Erik Best: Trumpova politika nebude od té Bidenovy tolik odlišná. Dlouhodobější výhled je méně příznivý, než bychom si mysleli
Prostor pro dva
Erik Best, známý český novinář amerického původu, přinesl v Prostoru pro dva zajímavé pohledy na témata jako soft cenzura, vliv technologických gigantů na svobodu slova a geopolitické změny. Jak vidí budoucnost informačního prostoru, proč tvrdí, že soft cenzura je efektivnější než ta tvrdá a jaká jsou ta hlavní témata, která v USA nejvíce rozdělují společnost? Dozvíte se v Prostoru pro dva, který moderuje Markéta Šichtařová.
Takzvaná soft cenzura má podle Erika Besta dalekosáhlejší dopad, než si většina lidí uvědomuje. „Soft cenzura je efektivnější, protože vidíme, co se stane, když někdo překračuje určité hranice. Společnost sama vytvoří tlak, aby lidé tyto hranice nepřekračovali,“ vysvětlil.
Zuckerbergovo prozření
Jedním z témat, kterému se věnoval, byla i proměna postoje technologických gigantů k moderaci obsahu. Best připomněl nedávná slova Marka Zuckerberga, který přiznal, že Meta (dříve Facebook) spolupracovala s vládními administrativami na potlačování nepohodlných informací. „Zuckerberg otevřeně mluvil o tom, že Bidenova administrativa vyvíjela tlak na moderaci obsahu týkajícího se covidu,“ řekl Best a dodal, že právě toto přiznání signalizuje možnost změn v přístupu technologických firem.
Podle něj má tento vývoj potenciál vytvořit nové klima ve Spojených státech, kde bude menší tlak na kontrolu informací. „Asi nebude trvat dlouho, než dojde k přehodnocení toho, co je přípustné a co ne,“ předpověděl Best.
Geopolitické dopady
Kromě médií a cenzury se Best věnoval i geopolitice. Zdůraznil, že současná situace kolem Ukrajiny a rostoucí vliv Číny vytvářejí tlak na Spojené státy a jejich spojence. „Amerika teď stojí před dilematem. Musí se rozhodnout, zda se bude starat o své vlastní problémy, nebo zda bude dál financovat globální operace,“ prohlásil. Přirovnal to k politice „vietnamizace“ z dob války ve Vietnamu, kdy Spojené státy postupně přenechaly zodpovědnost za konflikt místním silám.
Jak soft cenzura mění společnost
Jedním z nejzajímavějších témat byla podle Besta role autocenzury. „Většina lidí už ani nepotřebuje, aby jim někdo říkal, co mohou a nemohou říkat. Strach z následků je dostatečně silný,“ poznamenal. Tento fenomén podle něj významně přispívá k polarizaci společnosti, což v konečném důsledku posiluje vliv velkých hráčů – jak vlád, tak korporací.
Svoboda slova v novém světle
Best na závěr upozornil, že i když se Trumpova administrativa vnímá jako naděje pro konzervativní kruhy, nelze očekávat okamžité změny. „Nová pravidla se možná změní, ale otázkou zůstává, v čí prospěch,“ uvedl.
Erik Best svým přístupem k analýze současných témat dokazuje, že ani po více než třech dekádách v České republice neztratil nic ze svého kritického pohledu na dění v USA i ve světě. Jeho slova o polarizaci, autocenzuře a geopolitických hrozbách rezonují, ať už s nimi souhlasíme, nebo ne.