Druhý nástup alfa samce Donalda Trumpa jsme podcenili. V čele EU stojí lepší úředníci
36. EPIZODA PODCASTU HEJ, SLOVANÉ
Světové dění v posledních dvou týdnech je turbulentní a tak rychlé, že máloco z toho, co platilo včera, platí ještě dnes, natož aby to platilo zítra. Přičemž mnohé se pod vlivem ruské války na Ukrajině samozřejmě intenzivně dotýká slovanského světa. Rozhovor s Michalem Haškem o Robertu Fico jsme začali domlouvat před třemi týdny, mezitím ovšem se pozornost světa i Česka upnula k Ukrajině, Americe a Rusku. Vynechat v nové epizodě podcastu Hej, Slované tedy nelze nic z uvedeného – ostatně začínáme blahopřáním k narozeninám ukrajinského prezidenta.
V dalších částech hovoru dojde na mnohé: jaký je čtvrtý premiérský mandát Roberta Fica? Chová se jako svrchovaný představitel své země? Podle Michala Haška představuje Robert Fico vlastně evropský úkaz: „Je jeden z mála sociálních demokratů, kterému se v posledních letech globalizace Evropy daří vyhrávat volby. V okolních státech tam, kde v minulosti významně vítězily sociální demokracie, vidíme, že ta doba je pryč. Ale na Slovensku dokonce dvě strany sociální demokracie popírají tento jinak evidentní trend. Takže slovenská vláda je jedna z mála vlád, která má ve svém programovém prohlášení podstatné prvky levicového sociálnědemokratického programu. V tomto směru je Robert Fico opravdu spíše výjimkou v prostoru střední a západní Evropy.“
Kromě toho hovoříme také o plynové krizi, Vrběticích nebo o tom, jak se má Česko, které už teď má ve vztahu k Rusku jinou minulost než Slovensko, k Rusku nadále chovat – obzvlášť když Česko vnímá jako nepřátelskou zemi. „Je potřeba budovat vztahy pragmaticky a pragmatické, ale nezapomínat na to, co se stalo,“ říká k tomu Michal Hašek. Řeč je také o ochlazení česko-slovenských vládních vztahů a o tom, zda po roce od jejich „vypovězení“, jež host vnímá jako „české vyhlášení studené války Slovensku“, se náhodou neukazuje, že se nic strašného nestalo. Dojde rovněž na debatu okolo Petra Fialy či na soudní zrušení rumunských prezidentských voleb. Závěrem padne otázka, zda by se Michal Hašek znovu nechal fotit s Nočními vlky.
Aneb konečně podcast, který hovoří se všemi.
Předchozí epizodu si poslechněte zde:
AfD v Sasku má skutečně i nacistické sklony, Lužičtí Srbové mají hybridní identitu | Radio Prostor
www.radioprostor.czV Německu o víkendu proběhly spolkové volby. Jak se k nim staví v saské a braniborské Lužici, kde od minulých voleb vzrostla záliba mládeže v neonacismu? Ostatně je to vůbec pravda, anebo pověsti přehánějí? Jak to vypadá v hlavním městě Lužice Budyšíně na tamních demonstracích AfD, které se konají každé pondělí? A jak se v tom všem motají Lužičtí Srbové? O tom všem hovoří bratři Jakub a Lukáš Novosadovi v nové epizodě podcastu Hej, Slované se svými hosty, kteří s osobním pobytem v Lužicí spojili roky svého života: etnologem Leošem Šatavou a rusistou a sorabistou Kryštofem Peršínem. V druhé části epizody je řeč především o tom, v jaké kondici jsou a jaké vyhlídky před sebou mají malé jazyky a národy bez vlastního státu. Mají tu nejlepší éru právě teď čerstvě za sebou a smráká se nad nimi? Anebo ještě pořád je naděje, že toto významné a přehlížené kulturní dědictví lze zachránit?